Logo
Çağ Üniversitesi
29.09.2020

AZERBAYCAN - ERMENİSTAN GERGİNLİĞİ

Doğukan BİNİCİ tarafından

Azerbaycan-Ermenistan Gerginliği

 

  • Sabah saatlerinde Ermenistan cephe hattından Azerbaycan'ın kontrolünde ki bölgelere yönelik başlatılan saldırıların ardından Azerbaycan ordusunun hızlı bir şekilde karşılık vermesiyle bölgesel gerilim aktif bir çatışmaya tekrardan sahne oldu.
  • İki ay önce Azerbaycan'ın kuzeyinde yer alan ve önemli enerji geçiş güzergahlarına ev sahipliği yapan Tovuz şehrinin ardından ülkenin güneyinde bulunan Ağdam, Fuzuli ve Cebrail noktalarına Ermenistan tarafından saldırılar gerçekleştirilmektedir.
  • Azerbaycan'ın karşı saldırıya geçmesi ile birlikte Ermenistan'a ait bir çok askeri araç ve tesis imha edilmiştir. Ondan fazla OSA uçak savar füze sisteminin imha edildiği ifade edilmektedir.

  • İki ay önce stratejik önemi olan Tovuz şehrine gerçekleştirilen saldırının ardından Ağdam, Fuzuli ve Cebrail şehirlerine yönelik saldırılar ve  Azerbaycan ordusunun hızlı bir şekilde harekata girişmesi; yakın bir zamanda icra edilen Türkiye-Azerbaycan ortak askeri tatbikatının önemini ve gerekliliğini açık bir şekilde göstermiştir.

  • Azerbaycan'ın kararlı bir tutum sergileyerek Dağlık Karabağ'ın güneyinde yer alan Fuzuli bölgesinden hattı yarması ile birlikte yıllardır diplomasi yoluyla işgal altında ki topraklarını geri kazanma mücadelesi veren Bakü yönetiminin; askeri yollara başvurmaktan çekinmeyeceği net bir şekilde ortaya konulmuştur.
  • Ermenistan tarafından, Azerbaycan ordusunun taarruz temelli bir saldırıya geçebileceği hesaplanmadığı gibi Bakü yönetiminin bu kararlılıkta devam etmesi halinde işgal altında bulunan Karabağ bölgesine yönelik bir top yekün kara harekatının gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Böyle bir kara harekatının önünde ki en büyük engel ise hiç şüphesiz Rusya olacaktır. Bu noktada Bakü yönetiminin başlatacağı bir kara harekatının bölgesel bir savaşa sebebiyet vereceği ifade edilebilir.
  • Azerbaycan - Ermenistan geriliminde Bakü yönetimine tam desteğini ileten Türkiye'nin; gelişmiş savunma sanayisi ile birlikte Azerbaycan'a sahada askeri üstünlük sağlaması üzerinde durulması gerekilen bir diğer noktadır. İnsansız hava araçlarının muharebe sahalarında yaratmış oldukları etkiyi göz önüne alacak olursak; Erivan yönetiminin en büyük çekincesi Türk savunma sanayi ürünleri ile donatılmış bir Azerbaycan ordusu görmek olacaktır.
  • Bu durumda Rusya'nın Ermenistan'ı askeri ekipmanlar açısından yalnız bırakmayacağı ortadadır. Libya'ya askeri ekipman ve paralı asker taşıyan Rus askeri kargo uçaklarının Ermenistan üzerinde uçması muhtemeldir.
  • Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı tartışmaları devam ediyorken iki ay önce Tovuz kentine gerçekleştirilen saldırı, Avrupa Birliği'nin Türkiye tarafından teklif edilen Doğu Akdeniz toplantısı önerisini kabul etmesinin ardından gerçekleştirilen Ermeni saldırısı; AB-Yunanistan & Ermenistan-Rusya hattında sıkıştırılmaya çalışılan bir Türkiye'yi ortaya koymaktadır. Ankara yönetiminin bölgesel hak ve çıkarlarının koruyuculuğunu yapması; bölgesel gerilimler kullanılarak engellenmeye çalışılmaktadır.
  • Kafkaslar bölgesinde başlayacak olan bir bölgesel savaş; Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ki stratejik hedeflerine ulaşması noktasında bir takım aksaklıklara neden olabilecektir. AB'nin Ermenistan'a destek vermesi ile birlikte Ankara yönetimine Doğu Akdeniz'de uygulanması ihtimal dahilinde olan bir baskı politikası; Kafkaslar merkezli Doğu Akdeniz çıkışlı yeni bir krizi ortaya çıkarabilecek potansiyele sahiptir.

Doğukan BİNİCİ

YAZAR HAKKINDA

Güney Güvenlik Okulu  Siber Güvenlik Masası Sorumlusu.